1. خانه
  2. جرثقیل سقفی
جرثقیل سقفی

جرثقیل سقفی که جرثقیل پل هم نامیده می شود یکی از جرثقیل هایی است که در محیط های صنعتی وجود دارد .جرثقیل سقفی روی دو ریل موازی که روی کنسول های سوله نصب شده حرکت می کند .

جرثقیل : وجود جرثقیل و تناژ آن و ارتفاع قرارگیری آن هم فوق العاده میتواند در وزن سوله موثر باشد. آن هم نه تنها از این حیث که باری مضاعف به سوله وارد میکند بلکه به خاطر اظافه شدن اعضایی جدید همچون حماله ها ، پل جرثقیل ، اتصالات آنها ، نشیمن جرثقیل و حتی تغییر فرمی که ممکن است در نوع ستون داده شود. بعنوان مثال برای جرثقیل های با تناژ بالا مرسوم نیست که از جوش دادن کربل به ستون بعنوان نشمن جرثقیل استفاده شود.

نوع اتصال حماله هاي جرثقيل: (مفصلي -يكسره) اگرچه عموماً از اتصالات مفصلي به اين منظور استفاده مي شود ولي براي جرثقيل هاي سنگين ميتوان با روشهاي خاصي از اتصالات گيردار تير به تير (خوجيني )استفاده نمود و مقطع حماله را بهينه ساخت البته بايد توجه داشت در اين صورت تحليل تير حمال به دليل نا معين شدن مشكل خواهد شد و بايستي ا زنرم افزار هاي مناسب اين كار استفاده شود.

 

جرثقیل های دروازه ای Gantry Crane

  • جرثقیل های دروازه ای
  • وینچ دو پل و تک پل

اين دسته از جرثقيل ها از تناژ 2/3 تن تا 300 تن و در دهانه 6 تا 30 متر با قابلیت کنسول از یک طرف به صورت جفت پل و تک پل قابل طراحی و ساخت می باشد. مهمترین خصوصیت این جرثقیل ها استفاده در محیط های باز می باشد.
سازه های فوق طبق استاندارد Din 4132 طراحي شده و مطابق با استانداردجوشکاريََAWS D14 -1 و با دستگاه جوش اتوماتيک ساخته مي شود . در زیر 2 ابعاد ، توان موتور و اطلاعات فني ارائه شده است:

Capa : 3.2 to 300 ton

Span : 6 to 30 m

Design : Din 4132

Welding : AWS 14-1

Constraction : Double & Single

 

جرثقیل های سیم بکسلي دو پل

  • جرثقیل های جفت پل
  • وینچ دو پل

اين دسته از جرثقيل ها از تناژ 2/3 تن تا 100 تن و در دهانه 6 تا 30 متر قابل اجرا مي باشند . نوع سازه مي تواند به صورت دو تيپ PD , AD (موازي و عمود بر سازه ) اجرا شود . سازه هاي فوق طبق استاندارد Din 4132 طراحي شده و مطابق با استانداردجوشکاريََAWS D14 -1 و با دستگاه جوش اتوماتيک ساخته مي شود . در زیر 3 ابعاد ، توان موتور و اطلاعات فني ارائه شده است:

Capa : 3.2 to 100 ton

Span : 6 to 30 m

Design : Din 4132

Welding : AWSD 14-1

Constraction : Double

 

جرثقیل های سیم بکسلي آویز

  • جرثقيل تك پل
  • وینچ آویز و منوریل

اين دسته از جرثقيل ها از تناژ 1 تن تا 12.5 تن و در دهانه 6 تا 30 متر قابل اجرا مي باشند . نوع سازه مي تواند بفرم Suspention , Monorail اجرا شود . سازه هاي فوق طبق استاندارد Din4132 طراحي شده و مطابق با استانداردجوشکاری AWS D14 -1 و با دستگاه جوش اتوماتيک ساخته مي شود از مزاياي اين نوع جرثقيل ها هزينه کمتر و کارکرد آسان ( در ارتفاع پايينتر) مي باشد . در زیر 2 ابعاد ، توان موتور و اطلاعات فني ارائه شده است:

Capa : 1 to 12.5 ton

Span : 6 to 30 m

Design : Din 4132

Welding : AWSD 14-1

فهرست