1. خانه
  2. جرثقیل سقفی
جرثقیل سقفی

جرثقیل سقفی که جرثقیل پل هم نامیده می شود یکی از جرثقیل هایی است که در محیط های صنعتی وجود دارد .جرثقیل سقفی روی دو ریل موازی که روی کنسول های سوله نصب شده حرکت می کند .

جرثقیل : وجود جرثقیل و تناژ آن و ارتفاع قرارگیری آن هم فوق العاده میتواند در وزن سوله موثر باشد. آن هم نه تنها از این حیث که باری مضاعف به سوله وارد میکند بلکه به خاطر اظافه شدن اعضایی جدید همچون حماله ها ، پل جرثقیل ، اتصالات آنها ، نشیمن جرثقیل و حتی تغییر فرمی که ممکن است در نوع ستون داده شود. بعنوان مثال برای جرثقیل های با تناژ بالا مرسوم نیست که از جوش دادن کربل به ستون بعنوان نشمن جرثقیل استفاده شود.

نوع اتصال حماله های جرثقیل: (مفصلی -یکسره) اگرچه عموماً از اتصالات مفصلی به این منظور استفاده می شود ولی برای جرثقیل های سنگین میتوان با روشهای خاصی از اتصالات گیردار تیر به تیر (خوجینی )استفاده نمود و مقطع حماله را بهینه ساخت البته باید توجه داشت در این صورت تحلیل تیر حمال به دلیل نا معین شدن مشکل خواهد شد و بایستی ا زنرم افزار های مناسب این کار استفاده شود.

 

جرثقیل های دروازه ای Gantry Crane

  • جرثقیل های دروازه ای
  • وینچ دو پل و تک پل

این دسته از جرثقیل ها از تناژ 2/3 تن تا 300 تن و در دهانه 6 تا 30 متر با قابلیت کنسول از یک طرف به صورت جفت پل و تک پل قابل طراحی و ساخت می باشد. مهمترین خصوصیت این جرثقیل ها استفاده در محیط های باز می باشد.
سازه های فوق طبق استاندارد Din 4132 طراحی شده و مطابق با استانداردجوشکاریََAWS D14 -1 و با دستگاه جوش اتوماتیک ساخته می شود . در زیر 2 ابعاد ، توان موتور و اطلاعات فنی ارائه شده است:

Capa : 3.2 to 300 ton

Span : 6 to 30 m

Design : Din 4132

Welding : AWS 14-1

Constraction : Double & Single

 

جرثقیل های سیم بکسلی دو پل

  • جرثقیل های جفت پل
  • وینچ دو پل

این دسته از جرثقیل ها از تناژ 2/3 تن تا 100 تن و در دهانه 6 تا 30 متر قابل اجرا می باشند . نوع سازه می تواند به صورت دو تیپ PD , AD (موازی و عمود بر سازه ) اجرا شود . سازه های فوق طبق استاندارد Din 4132 طراحی شده و مطابق با استانداردجوشکاریََAWS D14 -1 و با دستگاه جوش اتوماتیک ساخته می شود . در زیر 3 ابعاد ، توان موتور و اطلاعات فنی ارائه شده است:

Capa : 3.2 to 100 ton

Span : 6 to 30 m

Design : Din 4132

Welding : AWSD 14-1

Constraction : Double

 

جرثقیل های سیم بکسلی آویز

  • جرثقیل تک پل
  • وینچ آویز و منوریل

این دسته از جرثقیل ها از تناژ 1 تن تا 12.5 تن و در دهانه 6 تا 30 متر قابل اجرا می باشند . نوع سازه می تواند بفرم Suspention , Monorail اجرا شود . سازه های فوق طبق استاندارد Din4132 طراحی شده و مطابق با استانداردجوشکاری AWS D14 -1 و با دستگاه جوش اتوماتیک ساخته می شود از مزایای این نوع جرثقیل ها هزینه کمتر و کارکرد آسان ( در ارتفاع پایینتر) می باشد . در زیر 2 ابعاد ، توان موتور و اطلاعات فنی ارائه شده است:

Capa : 1 to 12.5 ton

Span : 6 to 30 m

Design : Din 4132

Welding : AWSD 14-1

فهرست